جستجو
در اين سایت
در كل اينترنت

کانال تلگرام

کانال تلگرام زهرا مدیا

آخرین نظرات

هم‌سنگران

http://abatorab.ir/asset/image/logo.png http://up.yargomnam.ir/view/1000671/banner-yargomnam240-new.gif http://dl.tazyekal.ir/admin/baner240-120.jpg http://havayeharam.ir/wp-content/uploads/2015/08/folder.jpg

http://www.ansarclip.ir/images/screenshot/Bidari/JaheliateModern.jpg

مستند «جاهلیت مدرن» به موضوع چگونگی شکل گیری و حکومت آل سعود در عربستان و اعتراضات مردمی نسبت به ادامه سلطنت سعودی ها می پردازد.

شبه جزیره عربستان در جنوب غرب قاره آسیا واقع شده و دارای نظامی پادشاهی – استبدادی است که تحت سلطه خاندان آل سعود اداره می شود، خانواده ای که در سال ۱۹۳۲ توانست با غلبه بر رقیب سنتی خود یعنی خاندان آل رشید و تصرف ریاض، در سال ۱۹۰۲ و جلب حمایت انگلستان، پایه های حکومت خود را تثبیت کند.

نوع حکومت عربستان، سلطنتی بوده و قدرت سیاسی در شخص پادشاه و اطرافیان او متمرکز است؛ این مسئله سبب شده تا از عربستان سعودی به عنوان تنها کشور جهان که نام خاندان حاکم را یدک می کشد یاد شود.

مهمترین اصل در این ساختار، حفظ سیستم قبیله ای سلطنت است به همین دلیل سیاست هایی برای این کشور مفید است که در خدمت خاندان حاکم باشد.

وهابیت به عنوان مذهبی خودساخته و انحرافی، ریشه افکار و عقاید آل سعود را تشکیل می دهد و امروزه، وهابی ها در سایه توجه خاص حکومت عربستان، به فعالیت خود ادامه می دهند و جاهلیتی مدرن را تشدید می کنند.

مستند «جاهلیت مدرن» طی گفت وگو با کارشناسان سیاسی همچون دکتر مسعود اسداللهی، دکتر حسین رویوران و دکتر سید هادی سید افقهی و نیز نمایش تصاویر مستند تاریخی و نریشن، سعی در موشکافی این جریان سیاسی – مذهبی دارد.

در این فیلم همچنین به اعتراضات مردمی نسبت به حکومت آل سعود و آل خلیفه در بحرین نیز اشاره می شود و تحولات عربستان سعودی مورد توجه قرار می گیرد.

سید هاشم موسوی تهیه کنندگی «جاهلیت مدرن» را بر عهده داشته است.

 

 

مطالب مرتبط

453 بازدید نظر: »

ارسال نظر

آموزش دانلود از سایت

http://www.tarfandestan.com/forum/up.php?file=1476729250478799_untitled-1.jpg

دسته بندی