دکتر عباسی
استاد رائفی پور
حمایت مالی زهرا مدیا

آمار سایت

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
در حال بارگذاری آمار

جستجو

.

پذیرش قطعنامه ۵۹۸، از سوی ایران، عراق را در بن بست سیاسی و نظامی قرار داد، و بر گروه ها و عناصر «اپوزیسیون» نیز شوک شدیدی وارد ساخت. در این میان، منافقین تنها گروهی که همه حیثیت و هستی خود را در گرو جنگ نهاده بودند، برای خروج از بن بست، توطئه ای که ماموریت اجرای آن را به عهده داشتند به مرحله اجرا در آوردند. آنان در تحلیل های دورن گروهی خویش، امکان قبول آتش بس از سوی ایران را ناممکن دانسته و باور داشتند که جمهوری اسلامی زمانی قطعنامه را می پذیرد که از جنبه های سیاسی، نظامی و اقتصادی به بن بست کامل رسیده باشد و تحت چنین شرایطی سقوط حتمی، و قدرت به سازمان منتقل خواهد شد. بنابراین فرصت پیش آمده را زمان مناسبی دانسته و علی رغم آن که طرح حمله به ایران برای سالگرد جنگ تدارک دیده شده بود، زمان آن دو ماه به جلو انداخته شد. عراق به حمایت و پشتیبانی تسلیحاتی و هوایی از منافقین، نیروهای خود را از انجام دخالت مستقیم در ورود به عمق خاک ایران برحذر داشت و ابتدا برای کاستن از حجم نیروهای خودی در غرب، اقدام به تک وسیعی در خرمشهر نمود وسپس با هجوم و آتش سنگین در منطقه سرپل و صالح آباد، این مناطق را تصرف کرده و راه ورود منافقین به داخل را هموار ساخت، عراق هم چنین، پس از ورود منافقین به داخل، جهت پشتیبانی در چندین نوبت، اقدام به بمباران هوایی خطوط و نیروهای ایرانی کرد و هلیکوپترهای نیرو بر عراق نیز، مرتبا به پشتیبانی منافقین مشغول بودند. هدف منافقین از حمله در عمق خاک ایران، تسخیر چندین شهر و در آخر رسیدن به تهران و بدست گرفتن قدرت بود. در این عملیات که فروغ جاویدان نام داشت، منافقین با ۲۵ تیپ ( هر تیپ ۲۰۰ نفر) شرکت داشتند و بدین ترتیب مجموعاً بین ۴ تا ۵ هزار نیروی عملیاتی وارد ایران شدند. همچنین در این عملیات، منافقین تجهیزات زیادی به همراه داشتند از جمله: ۱۲۰ تانک سبک کاسکا و پل برزیلی دارای چرخ لاستیکی و سرعتی معادل ۱۲۰ کیلومتر در ساعت، ۴۰ نفربرPMP، ۳۰ توپ ۱۲۲ میلی متری، حدود ۲۴۰ خمپاره، ۱۰۰۰ آرپی جی هفت، ۷۰۰ تیربار، ۲۰ تفنگ ۱۰۶ میلی متری، ۶۰ مسلسل دوشکا و حدود ۱۰۰۰ خودرو. این فیلم قسمت نوزدهم از مجموعه نوزده قسمتی مستند «دفاع مقدس» می باشد که در واحد مرکزی خبر صدا و سیما تولید شده و به بازخوانی حقیقی هشت سال دفاع پر فراز و نشیب و دشوار ملت ایران می پردازد.

 

کیفیت متوسط (۶۲.۵۰ MB)تعداد دریافت : ۱۷

 

2029 بازدید ۴ نظر »

ارسال نظر

آموزش دانلود از سایت

http://www.tarfandestan.com/forum/up.php?file=1476729250478799_untitled-1.jpg

فروشگاه سایت

  1. مهدی گفت:

    با سلام به دست اندر کاران و عرض خسته نباشید. لطفا اگه امکانش هست مستند حمید و فاطمه ساخته ی مرحوم رسول ملاقلی پور رو تو سایت قرار بدید. محوریت مستند در مورد شهید حمید باکری هست. من خودم هر چی گشتم پیداش نکردم.

  2. علی گفت:

    با سلام باتشکر از زحمات شما فیلم ها بسیار خوب بود ولی متاسفانه با این سرعت اینترنت امکان دانلود نبود لطفا بفرمایید چگونه می توانیم فیلم ها را در غالب دی ودی ویا …. دریافت کنیم با تشکر

دسته بندی

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت