دکتر عباسی
استاد رائفی پور
حمایت مالی زهرا مدیا

جستجو

.

آخرین نظرات

 • هتل های باتومی در شعر خوانی های مصطفی صابر خراسانی
 • آب شیرین کن در آموزش دانلود
 • پنجره دوجداره در مجموعه سخنرانی های حجت الاسلام مسعود عالی
 • علی اسدی در آهنگ بابا خون داد
 • شیشه سکوریت در مجموعه مداحی میثم مطیعی با موضوع ولایت و رهبری
 • بلوک سبک در مجموعه مداحی میثم مطیعی با موضوع ولایت و رهبری
 • رسول در مجموعه سخنرانی با موضوع نماز
 • مهاجرت به استرالیا در مجموعه مداحی و مناجات های علی فانی
 • شرکت نرم افزاری در شعر خوانی های مصطفی صابر خراسانی
 • تور روسیه در مجموعه کامل طنز دکتر سلام
 • زهرا در دیروز امروز فردا / حجت الاسلام حیدر مصلحی-وزیر اطلاعات
 • nopardaz در نماهنگ سردار رو سفید
 • مینو در سخنرانی های استاد ابوالقاسم عوامی با موضوع ازدواج
 • مینو در سخنرانی های استاد ابوالقاسم عوامی با موضوع ازدواج
 • پخش تراکت در کلیپی در مورد مسجد مقدس جمکران
 • ya zahra 135 در سخنرانی های حجت الاسلام اشرف کاشانی
 • دانلود بازی در آموزش دانلود
 • وکیل پایه یک دادگستری در آموزش دانلود
 • مناظره “ویژگی های یک توافق خوب” بین آقایان صادق زیباکلام عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و مهدی فضائلی  عضو شورای فرهنگ عمومی کشور و مسئول سابق خبرگزاری فارس به همت جامعه اسلامی دانشجویان در تالار خیام دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان در مورخه ۱۰ خردادماه ۱۳۹۴ برگزار شد.

  دانلود بخش اول پرسش دانشجویی – سئوال از آقای صادق زیباکلام

  دانلود بخش دوم پرسش دانشجویی – سئوال از آقای مهدی فضائلی

  دانلود بخش سوم پرسش دانشجویی – سئوال از آقای صادق زیباکلام

  دانلود بخش چهارم پرسش دانشجویی – سئوال از آقای مهدی فضائلی

  دانلود بخش پنجم پرسش دانشجویی – سئوال از آقای صادق زیباکلام

  دانلود فایل صوتی کامل مناظره (۴۱ مگابایت)

  مدت زمان مناظره : ۲ ساعت و ۵۴ دقیقه

  متن مناظره : مناظره صادق زیباکلام و مهدی فضائلی به همت جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ولی عصر(عج) با عنوان ویژگی‌های توافق خوب در تالار خیام دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان برگزار شد.

  مهدی فضائلی کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی در این مناظره با اشاره موضوع مناظره، پاسخ به این سئوال را نیازمند دو مقدمه مهم دانست و اظهار داشت: نکته اول درک اهمیت فناوری هسته‌ای به عنوان یک دانش راهبردی و نکته دوم پیوند این مسئله با استقلال سیاسی کشور است.

  وی برای تبیین اهمیت فناوری هسته‌ای به چند نکته اشاره و تصریح کرد: نکته اول این است که این فناوری از پیش از انقلاب اسلامی در کشور آغاز شده و همه کشورهایی که در حال حاضر طرف مقابل ما هستند، جزء سرمایه‌گذاران تاسیسات هسته‌ای ایران بوده‌اند.

  فضائلی با بیان اینکه نکته دوم توجه همه دولت‌های بعد از انقلاب تاکنون(به استثنای دولت موقت) به موضوع فناوری هسته‌ای است، اظهار داشت: بعد از پذیرش قطعنامه در دولت هاشمی‌ رفسنجانی سرمایه‌گذاری مجددا آغاز شد و همه دولت‌ها تاکنون موضوع هسته‌ای را پیگیری کرده‌اند و مسئله هسته‌ای مربوط به دولت یا حزب خاصی نبوده است.

  کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی ادامه داد: نکته سوم حجم سرمایه‌گذاری‌هایی است که در سراسر جهان توسط کشورهای مختلف در موضوع فناوری هسته‌ای صورت گرفته و یا در دست انجام است.

  وی بیان کرد: آمریکا بالاترین ظرفیت تولید برق هسته‌ای در دنیا را دارد و بعد از آن فرانسه در این زمینه با سرمایه‌گذاری و جدیت فعالیت می‌کند.

  فضائلی تبیین کرد: فناوری هسته‌ای موضوع استراتژیک و راهبردی برای کشور ما است و این علم جزء ۱۰ دانش راهبردی دنیا در کنار نانو، بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی هوافضا و… قرار گرفته است.

  * مسئله هسته‌ای سوژه‌ غرب برای فشار آوردن به ایران است

  وی بیان کرد: از سال ۸۱ مسئله هسته‌ای سوژه‌ای برای غرب به ویژه آمریکا برای فشار آوردن به ایران بود، چراکه اگر ایران به فناوری راهبردی دست می‌یافت، قدرتمند می‌شد و امروز غرب از همین اقتدار و صلابت ایران در هراس است.

  کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی عنوان داشت: غرب می‌دانست اگر این فناوری و امثال آن برای ایران تثبیت شود نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد و در برابر سیاست‌های غرب عقب‌نشینی نخواهد کرد.

  وی تأکید کرد: ایران به عنوان سمبل اقتدار در منطقه است و اگر گروهک تروریستی داعش جرأت دست‌درازی به این کشور را ندارد به دلیل همین اقتدار است.

  کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی توضیح داد: توافق خوب توافقی است که حقوق ما را مطابق معاهده ان.پی.تی به رسمیت بشناسد نه به عنوان یک کشور استثنا. همچنین توافق خوب توافقی است که در کوتاه مدت ما حداقل‌هایی داشته باشیم، یعنی از حداقل فناوری هسته‌ای در کف مقیاس صنعتی برخوردار باشیم و همچنین ذره‌ای از استقلال سیاسی کشور و هیمنه ما آسیبی نبیند.

  فضائلی یکی دیگر از ویژگی‌های توافق خوب را رفع تحریم‌ها دانست و افزود: توافقی که به رفع کامل تحریم ها نینجامد نتیجه‌ای برای ما ندارد.

  زیباکلام: چرا فقط مذاکرات دولت یازدهم را زیر سئوال می‌بریم

  صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز در این نشست گفت: اگر ما به تقویم کشور نگاه کنیم نشانی از ماجرای گروگان‌گیری در ۱۳ آبان ۵۸ و اشغال سفارت آمریکا و گروگان‌گیری نمی‌بینیم، زیرا زیاد شیره گلوسوزی نبود.

  وی با اشاره به توافق ژنو عنوان کرد: چرا برای این دولت خرده‌گیری می‌‌کنیم، چرا مذاکرات سعید جلیلی که ۶ سال مذاکره کرد را مورد نقد قرار ندادیم، آیا فقط دولت یازدهم مجاز به نقد شدن و زیر سئوال بردن است.

  زیباکلام افزود: بزرگترین دستاورد توافقات این است که همین نشست‌ها و صحبت کردن پیرامون مسائل هسته‌ای بی‌سابقه بوده است.

  وی گفت: ایران چون رژیم صهیونیستی را تهدید کرده است برای همین جلوی غنی‌سازی اورانیوم را می‌گیرند و توافقی خوب است که مذاکره‌کنندگان از آن برای اعتبار سیاسی خود بهره‌برداری نکنند.

   * بزرگ‌ترین خدمتی که هاشمی به انقلاب کرد، خاتمه دادن جنگ بود

  صادق زیباکلام با بیان اینکه کمتر پیش می‌آمد در دانشگاهی ریاست و مسئولان دانشگاه در چنین برنامه‌هایی حضور داشته باشند، اظهار داشت: در طول ۳۶ سال از عمر جمهوری اسلامی ایران بعضی مسائل در سطح ملی بوده که مطرح شده و حالا اقتضاء می‌کند که فقط در مورد آن مسائل یک نظر بیشتر نباشد آن هم نظر کلی نظام و حاکمیت.

  وی متذکر شد: با عبور بیش از ربع قرن از پایان جنگ یک سری موضوعاتی مطرح می‌شود که ما می‌توانستیم جنگ را ادامه دهیم و هاشمی‌رفسنجانی نگذاشت و به انقلاب خیانت کرد و عده‌ای معتقدند که بزرگ‌ترین خدمتی که هاشمی به انقلاب کرد، خاتمه دادن جنگ بود و مراد این است که همچنان بحث‌های جنگ ادامه دارد که دلیل آن فقط یک نگاه آن هم نظر رسمی نظام است.

  زیباکلام عنوان کرد: در مورد مسئله هسته‌ای هم عملاً همین‌گونه است؛ از روزی که مجاهدان فعالیت‌های هسته‌ای ما را در سال ۸۲ لو دادند تا روی کارآمدن دولت جدید فقط همان یک نظر بود و هر نظر دیگری اجازه بروز و ظهور نداشت.

  استاد دانشگاه تهران ابراز داشت: اگر فلان کشور هسته‌ای دارد ما هم باید داشته باشیم، کشورهای پیشرفته دنیا هسته‌ای دارند و ما هم باید داشته باشیم.

  IMG_7107

  * زیباکلام: چه کسی گفته ما الگو هستیم

  وی بیان کرد: بعد از انتخابات ۹۲ در اوایل آذرماه همان سال مذاکرات هسته‌ای جدی آغاز و منجر به توافق ژنو شد، جریان سیاسی در کشور ایجاد و در داخل کشور آغاز به انتقاد و خرده‌گیری از این توافق شد، نخستین‌بار سیاست رسمی نظام مورد چالش قرار گرفت و عده‌ای به نام دلواپسان با تجمع در مقابل سفارت آمریکا در تهران ابراز نطق کردند.

  این استاد دانشگاه گفت: دلواپسان آن روز متوجه نبودند که شاخه‌ای که دارند، می‌برند، خودشان روی آن نشسته‌اند و این حمله به دولت و تیم مذاکره به ضرر خودشان است.

  وی خاطرنشان کرد: اگر آن‌ها دولت را زیرسئوال بردند، چرا دولت نهم و دهم را مورد نقد قرار ندادند؟ آیا فقط مجاز هستیم دولت روحانی را زیر سئوال ببریم.

  استاد دانشگاه تهران عنوان کرد: صرف‌نظر از اینکه توافق هسته‌ای به نتیجه برسد یا خیر من معتقد هستم نشست ما و صحبت کردن ما در مورد بحث هسته‌ای بزرگترین دستاورد هسته‌ای محسوب می‌شود و این هیچ وقت سابقه نداشته است.

  زیباکلام در ادامه با بیان اینکه چه کسی گفته ما الگو هستیم، افزود: اگر روزی از حزب‌الله و بشار اسد حمایت نکنیم آن‌ها دیگر با ما کاری نخواهند داشت.

  وی عنوان داشت: انرژی هسته‌ای جز دشمنی برای ما دستاورد منطقه‌ای نداشته است.

  استاد دانشگاه تهران بیان داشت: اگر انرژی هسته‌ای موجب پیشرفت اقتصادی ما می‌شود پس امروز دعوا سر چیست؟ چرا آمریکایی‌ها ما را تحریم کردند؟

  زیباکلام در بخش دیگری از سخنان خود گفت: توافق خوب توافقی است که مذاکره‌کنندگان از هسته‌ای بهره‌برداری سیاسی نکنند و در آن مسائل منافع ملی را لحاظ کنند.

  وی تبیین کرد: از توافق هسته‌ای بهره‌برداری سیاسی و جناحی به عنوان ابزار استکبارستیزی، غرب‌ستیزی و آمریکاستیزی استفاده نشود.

  این استاد دانشگاه عنوان کرد: من به تیم مذاکره فعلی اعتماد دارم، چراکه هر بحث و ایرادی که داشته باشند نشان دادند که برای اعتبار و سابقه سیاسی خودشان نمی‌خواهند، استفاده کنند، کاری که احمدی‌نژاد و سعید جلیلی کردند و امروز کسانی که یقه ما را گرفتند و می‌خواهند ما در خفقان باشیم آن روز به جلیلی نگفتند در ۶ سال مذاکره چه کار کردی و چه گفتی.

  * فضائلی: فناوری هسته‌ای اراده سیاسی می‌آورد

  فضائلی عنوان کرد: نباید بگوییم ما نانو را نیاز نداریم، بیوتکنولوژی نیاز نداریم و ماهواره نباید پرتاب کنیم. نمی‌شود تمام نیازهای ما از خارج تأمین شود.

  وی با اشاره به گفته زیباکلام مبنی بر اینکه دانش هسته‌ای چون توسط کشورهای دیگر به دست آمده و ما در آن نوآوری نداریم، فاقد اهمیت است، بیان داشت: متاسفم که در محیط علمی و در حضور اساتید رشته‌های مختلف این حرف‌ها گفته می‌شود، معنی این صحبت این است که مادامی که ما نوآوری نداریم، تمام دانش‌ها اعم از هسته‌ای، نانو، بیوتکنولوژی، هوافضا، سلول‌های بنیادی و حتی اقدامات ما در حوزه پزشکی مانند پیوند اعضا هم فاقد ارزش است که هیچ انسان بادانشی این مطلب را تایید نمی‌کند.

  این کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی ادامه داد: در مورد اعتماد به تیم مذاکره‌کننده من هم نظرم با زیباکلام یکی است که تیمی قابل اعتماد هستند و از خیانت و دلدادگی به دور هستند؛ از آن مهم‌تر رهبر معظم انقلاب آن‌ها را فرزندان مورد اعتماد انقلاب خواندند.

  * زیباکلام: نطنز از ابتدا برای غنی‌سازی به وجود آمد

  زیباکلام در پاسخ به مهدی فضائلی گفت: نخستین سئوالی که مطرح است اینکه آیا اگر ما نمی‌خواستیم فعالیت‌های هسته‌ای شک و تردید برانگیز باشد چرا بعد از جنگ فعالیت‌های هسته‌ای را از سر گرفتیم، ما از زمانی که تصمیم گرفتیم نطنز را بسازیم به گمان من دنبال غنی‌سازی بودیم.

  وی عنوان داشت: نطنز از ابتدا برای غنی‌سازی به وجود آمد که بعد از جنگ بعد از اینکه متوجه شدیم شاید نطنز مورد حمله قرار گیرد سراغ فردو رفتیم.

  فضائلی نیز بیان کرد: این اظهارنظر ناشی از کم‌اطلاعی اقای زیباکلام است چراکه غربی‌ها قبل از ساخت نطنز هم در دوران مهندس موسوی حاضر نشدند رآکتور بوشهر را تکمیل کنند و قراردادش را فسخ کردند. چرا آلمان قراردادش را فسخ کرد، اگر نگرانی آنها غنی‌سازی بود چرا شرکت فرانسوی حاضر نشد بعد از انقلاب یک گرم اورانیوم به ما بدهد، به دلیل اینکه دشمن از قدرت جمهوری اسلامی می‌ترسد نه بمب اتمی.

  وی ادامه داد: غنی‌سازی را پس از آنکه دو جریان مذاکره یکی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیگری در سازمان ملل به دلیل مداخله قدرت‌های بزرگ به شکست انجامید و موضوع ضمانت بین‌المللی برای تامین سوخت کشورهای فاقد غنی‌سازی به بن‌بست رسید، آغاز کردیم و اگر ضمانتی برای تامین سوخت نیروگاه بود، چرخه غنی‌سازی ایجاد نمی‌کردیم؛ همانطور که در موضوع ۲۰ درصد هم ابتدا از آژانس درخواست کرده و پس از پاسخ منفی آنها خودمان اقدام به تولید کردیم.

  این کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی با بیان اینکه طول عمر نیروگاه اتمی بیشتر از سایر نیروگاه‌ها است، افزود: زمانی که جمهوری اسلامی ایران آغاز به ساخت نیروگاه بوشهر کرد اگر سوخت آن تأمین نمی‌شد مانند خودروی لوکس و گرانقیمتی بود که بنزین ندارد و فقط برای عکس گرفتن خوب است.

  * فضائلی: ضمانتی برای تأمین سوخت هسته‌ای ایران نبود

  فضائلی بیان کرد: دلیل ورود جمهوری اسلامی ایران به چرخه سوخت، تأمین سوخت بود و اگر ضمانت تأمین سوخت وجود داشت، ایران مجبور نبود وارد این بحثی که صرفه اقتصادی ندارد، شود.

  وی تصریح کرد: آمریکا و غرب ذره‌ای از ساخت بمب اتمی توسط ایران ترس ندارند، بلکه نگرانی آنها تثبیت فناوری هسته‌ای در ایران است که بر قدرت منطقه‌ای ما می‌افزاید.

  فضائلی با اشاره به پذیرفتن پروتکل الحاقی در سال‌های ۸۲ تا ۸۴ بعد از سه توافق سعدآباد، بروکسل و پاریس، چنین توضیح داد: آن زمان برنامه ۱۰ سال آینده هسته‌ای کشور طی گزارش یک‌ هزار و ۳۳ صفحه‌ای به آژانس ارائه شد و ۲۰ مورد بازرسی سرزده از تأسیسات هسته‌ای ما صورت گرفت.

  وی ادامه داد: تصور و ذهنیتی که دشمن از جمهوری اسلامی ایران در زمینه هسته‌ای ایجاد کرده برای تحریک افکار عمومی دنیا است، چراکه دنیا بعد از ماجرای هیروشیما از بمب اتم ترسیده است و ظاهرا آقای زیباکلام هم آن را باور کرده است.

  * زیباکلام: برنامه هسته‌ای همه را با ما دشمن کرده

  زیباکلام در ادامه این مناظره گفت: اگر هسته‌ای شدن واقعاً ضرورت است، پاکستان، کره شمالی، قزاقستان و … هم دارای این دانش هستند، اکنون تأثیر پاکستان در دنیا چیست یا اگر اتحادیه اروپا به کره شمالی کمک نکند نصف مردم این کشور از گرسنگی خواهند مرد.

  وی اذعان کرد: برنامه هسته‌ای جز اینکه همه را با ما دشمن کرده، دستاورد منطقه‌ای برای ما نداشته است.

  این فعال اصلاح‌طلب با طرح این سئوال که هزینه‌ای که برای تولید اورانیوم می‌شود از چه جایی تأمین می‌شود، ادامه داد: برای هسته‌ای تنها چیزی که مطرح نشد، توجیه اقتصادی بود.

  زیباکلام بیان کرد: بیش از ۶۰ متر در فردو زیر زمین هزینه کردیم و ۱۰ هزار متر تأسیسات ایجاد کردیم و پول آن از مالیات‌هایی است که ما می‌پردازیم و قرار است در آینده مرکز علمی شود و در این زمینه کوچکترین ملاحظات اقتصادی لحاظ نشده است.

  * زیباکلام: ما همیشه می‌خواهیم توی دهان آمریکا بزنیم

  وی گفت: بعد از جنگ، دنبال انرژی هسته‌ای رفتیم، نخستین کاری که باید انجام می‌دادیم روشن شدن تکلیف نیروگاه بوشهر بود از طرفی شعار «مرگ بر آمریکا» سر می‌دادیم و از طرفی از آن‌ها تقاضای کمک می‌کردیم که به کمک ما نیامدند تا اینکه دست به دامن روس‌ها شدیم.

  این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: روس‌ها ۲۵ سال در بوشهر حقوق می‌گیرند و هنوز که هنوز است این نیروگاه ۱۰۰ درصد تکمیل نشده، در حالی که بهتر بود ما آن را خراب کرده و از اول می‌ساختیم که شاید پنج یا ۶ سال بیشتر طول نمی‌کشید.

  زیباکلام تبیین کرد: مسائلی که در مورد هسته‌ای باید مطرح می‌شد در کشور ما مطرح نشد، آلودگی‌های وحشتناک محیط زیست از ناحیه هسته‌ای حتی یک بار هم از رادیو و تلویزیون ما مورد بحث قرار نگرفت، ژاپن ۴۸ نیروگاه داشت که تمام آن را به خاطر آلودگی زیست‌محیطی بعد از سونامی تعطیل کرد.

  وی ابراز کرد: در آلمان و اسکاتلند به دلیل همین موضوع اجازه تأسیس نیروگاه هسته‌ای نمی‌دهند امروز باید به سمت انرژی گرفتن از باد، خورشید و اعماق زمین رفت، ایران ۳۶۵ روز سال آفتاب دارد؛ چقدر خرج تولید انرژی از خورشید شده ما توانش را داریم، اما به خاطر هسته‌ای دنبال این مسائل نرفتیم و همیشه خواستیم تو دهن آمریکا بزنیم.

  * فضائلی: چرا در ۱۶ سال دولت هاشمی و اصلاحات در حوزه انرژی پاک کار نکردند

  فضائلی نیز با بیان اینکه برخی نگران تودهنی زدن به آمریکا هستند، اظهار داشت: عده‌ای گمان می‌کنند که در کشور همه نادان و خودشان پروفسور هستند، در ۸ سال مدیریت کشور به دست هاشمی رفسنجانی که از نظر این پروفسورها اسطوره و ولی فقیه است و هشت سال زمامداری دولت توسط اصلاح‌طلبان نتوانستند از انرژی‌های پاک بهره‌ای ببرند.

  وی خطاب به زیباکلام عنوان کرد: اینکه ما خود را کنار بکشیم و مشکلات را گردن دیگران بگذاریم تکثیر مشکل است و شما باید پاسخگو باشید که چرا طی ۱۶ سالی که دولت دست دوستان شما بود؛ همان‌هایی که سنگشان را به سینه می‌زنید، در حوزه‌های انرژی‌های بادی، خورشیدی و … کاری نکردند.

  این کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی بیان داشت: البته اینگونه نیست که در کشور افراد از علوم دیگر بی‌اطلاع و فقط انرژی هسته‌ای را بلد هستند.

  فضائلی با بیان اینکه حرف‌های ژورنالیستی برای کف زدن دانشجویان و طفره رفتن از پاسخ دادن است، تصریح کرد: ما نیازمند یک بسته متوازن انرژی؛ ترکیبی از انرژی‌های فسیلی، هسته‌ای و دیگر انرژی‌های نو هستیم، در عین حال اگر حجم سرمایه‌گذاری برای انرژی‌های یاد شده را مطالعه و محاسبه کنیم، هزینه‌های آن کمتر از هسته‌ای نیست و فقط مساحت زمینی که برای تولید این نوع انرژی نیاز است، چندین برابر یک نیروگاه هسته‌ای است.

  وی در زمینه داشتن انرژی هسته‌ای پاکستان و هندوستان و ضعف این کشورها، عنوان کرد: پاکستان قدرت رهبری منطقه‌ای ندارد و نوکر آمریکا است، ترکیب سه مؤلفه داشتن موقعیت ژئوپولیتیک، ایدئولوژی الهام‌بخش و فناوری هسته‌ای با هم قدرت ایران را تثبیت کرده که اگر یکی از این سه مؤلفه نبود ما نیز مانند پاکستان بودیم.

  * فضائلی: دنبال علم روز بودن ما موجب هراس دشمن شده

  این کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی با بیان اینکه ما اگر هر قدر پفک، رب گوجه و یا … تولید کنیم، آمریکا نگران نمی‌شود، خاطرنشان کرد: دنبال علم روز بودن ما موجب هراس دشمن شده است.

  فضائلی تاکید کرد: همه پاسخ‌ها در دنیا اقتصادی نیست، اقتصاددانان دنیا می‌گویند، اقتدار از همین دانش‌ها به وجود می‌آید و برای کشور تولید ثروت می‌کند، چراکه قدرت، بازدارندگی دارد و زمانی که صاحب قدرتی هستیم و یا دشمن فکر می‌کند که قدرتمندیم، فکر دست‌درازی به کشور را نمی‌کند.

  وی یادآور شد: اگر ما کشور ضعیفی باشیم، نانو تکنولوژی نداشته باشیم، موشک نداشته باشیم، صنایع نظامی را تعطیل کنیم و با این منطق که چون دنیا از ما می‌ترسد حداکثر صنعت ما دوچرخه‌سازی، قایق موتوری و … باشد با این وضع کسانی که ضعیف‌ترین کشورهای منطقه هستند، جرأت می‌کنند به کشورمان تجاوز کنند، بنابراین اگر در این حوزه‌ها هزینه می‌کنیم سرمایه‌گذاری برای تولید اقتدار است.

  * فضائلی: عربستان به دنبال انرژی هسته‌ای است

  فضائلی با بیان اینکه نیروگاه بوشهر نیاز به ۹۰ تن سوخت دارد که ۳۰ تن در حال مصرف و دو تا ۳۰ تن ذخیره است که بدون وقفه باید جایگزین شود، اظهار کرد: روسیه مورد اعتماد نیست که سوخت ما را تأمین کند و خودمان باید این کار را انجام می‌دادیم.

  وی با اشاره به صحبت زیباکلام مبنی بر تعطیلی تمام نیروگاه‌های هسته‌ای ژاپن افزود: اطلاعات ایشان به روز نیست و ژاپنی‌ها اگرچه بعد از اتفاق سونامی نیروگاه‌های خود را از دور خارج کردند، اما دوباره به تست کردن آن‌ها روی آوردند و تا یک سال آینده چهار و بعد از آن ۱۷ مورد دیگر در حال بازبینی است تا به چرخه برگردد.

  این کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی گفت: اگر هسته‌ای مهم نیست پس چرا عربستان به آمریکا می‌گوید اگر با ایران به توافق برسد ما هم باید صاحب این فناوری باشیم.

  * زیباکلام: متفکران و جوانان کدام کشور ما را الگوی خود قرار دادند

  زیباکلام در ادامه با بیان اینکه ما به چه چیزی دلخوش کرده‌ایم و برای چه باید الگوی کشورها باشیم، تصریح کرد: متفکران و جوانان کدام کشور ما را الگوی خود قرار داده‌اند و این نظرسنجی از کجا آمده است.

  وی اضافه کرد: هیچ‌کس به جمهوری اسلامی ایران نه به خاطر اقتصاد، نه مدل سیاسی و نه نظام بانکداری به عنوان الگو نگاه نمی‌کند؛ در هر کشویی که باز می‌کنیم، فساد می‌ریزد از چه چیز ما می‌خواهند، الگو بگیرند.

  این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: به نظر من توافق لوزان سبب شد بحث‌های اساسی و بنیادی در جامعه ایجاد شود که به درد همه می‌خورد.

  * فضائلی: زیباکلام عاشق آمریکاست

  فضائلی با بیان اینکه کم‌اطلاعی از اوضاع منطقه موجب تحلیل‌های نادرست می‌شود، اظهار داشت: آقای زیباکلام که به گفته خودش سراپا عاشق آمریکاست حداقل تحلیل دوستان آمریکایی خود را درباره ایران مطالعه کند و بپذیرد.

  وی بیان داشت: باید اعترافات آمریکا و رژیم فاسد صهیونیستی را در مورد ایران مطالعه کنیم.

  این کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی اظهار کرد: سردار سلیمانی هر جای منطقه حضور پیدا کند، نقش‌آفرین است، امروز لبنان خار چشم رژیم صهیونیستی است، چون اعضای حزب‌الله بیخ گوش او نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران و رهبری آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) باورمند هستند و حتی چندین برابر بیشتر از ما به ارزش‌های جمهوری اسلامی ایران معتقدند.

  در پایان این مناظره تعدادی از دانشجویان سئوالاتی مطرح کردند و یکی از این دانشجویان به زیباکلام گفت: اگر اینگونه است، علمی را که آمریکایی‌ها دارند ما نباید دنبال کنیم، پس دانشکده علوم سیاسی را هم تعطیل کنید یا ریاضی و سایر علوم را دنبال نکنیم چون جاهای دیگر دارند.

  وی ادامه داد: قطعی صحبت کردن در مورد دانشجویان زمان امام راحل کار درستی نیست و نباید افراد را افراطی و کم‌حافظه تلقی کنید که این توهین‌ها از شخصیتی دانشگاهی بعید است.

  * دشمن با ریشه اسلام مشکل دارد

  این دانشجو افزود: چرا در زمان مصدق که لیبرال بود و «مرگ بر آمریکا» نمی‌گفت، غنی‌سازی نمی‌شد؟ یا چرا علیه مصدق کودتا شد، دشمن با ریشه و اساس ما که اسلام و قرآن است، مشکل دارد.

  وی عنوان کرد: سال ۵۹ در خرمشهر، آبادان و اهواز زمین متری چند بود؟ آیا مردم به خاطر زمین‌های ارزان خون خود را ریختند.

  زیباکلام در پاسخ به این دانشجو با کنایه و به گونه‌ تمسخرآمیز گفت: من حرف‌هایم را طی دو ساعت گذشته گفتم، آمریکا طی ۷۰ سال گذشته به دلیل جوایز نوبلی که ما می‌بریم و ۳ میلیون مهاجری که داخل ایران دارد با ما دشمن است.

  یکی از دانشجویان در پاسخ گفت: از این تولیدات هسته‌ای چه‌قدر برق ارزان در خانه‌های ما استفاده می‌شود؟ در آمریکا فیلم‌های زیادی علیه حکومتشان ساخته می‌شود، در حالی که در ایران چنین نیست.

  فضائلی در ادامه این مناظره تبیین کرد: دو سالی که با چند کشور اروپایی همکاری کامل داشتیم ۶ قطعنامه شورای حکام علیه ما صادر شد ما اعلام کردیم حاضریم پروتکل الحاقی را بپذیریم که مستند آن در کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای روحانی آمده است.

  وی ادامه داد: پاسخ سه کشور وقیحانه بود و روحانی آن موقع در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی پاسخی داد که برخی می‌گویند پاسخ دلواپسان است که اینگونه نیست، پاسخ روحانی است.

  * جمله «باید کاری کنیم سانتریفیوژها بچرخند تا چرخ اقتصاد کشور بچرخد» را فراموش نکردیم

  دانشجوی دیگری اظهار داشت: سناریوی زیباکلام با اصول امام راحل فاصله زیادی دارد، آقایی که قبل از انتخابات می‌گفت باید کاری کنیم چرخه سانتریفیوژها بچرخد تا چرخ اقتصاد کشور بچرخد ما فراموش نکردیم.

  زیباکلام در پاسخ به این دانشجو بیان داشت: من هر اندیشه‌ای دارم مال خودم است، پشت اندیشه دیگران مخفی نمی‌شوم، شما باید بچسبید به آمریکاستیزی، چون اگر این را از شما بگیرند، چیزی ندارید.

  دانشجوی دیگری که اوضاع اقتصادی کشور او را به شدت معترض کرده بود، گفت: باید به جوانان خودمان برسیم به بیکاری و … باید رسیدگی شود.

  فضائلی نیز در پاسخ گفت: اگر برای اشتغال و توانمندی بحث می‌کنید ما بیشتر مدعی هستیم، ۱۶ سال که دولت در اختیارتان بود و روزگاری هاشمی‌رفسنجانی مخالف اصلاحات بود و امروز با اصلاحات پسر خاله شده، چرا کاری انجام نشد.

  وی عنوان کرد: اعتراض افراد در زمینه رفاه به‌حق است باید توانمندی‌های خود را در داخل کشور بشناسیم و از آن استفاده کنیم.

  * چرا مشکلات اقتصادی کشور را با مذاکرات گره می‌زنید

  فضائلی اذعان کرد: اگر بخواهیم جلوی آمریکا خم شویم هر دستوری که داد باید عمل کنیم؛ آیا کشورهایی که درب سفارتشان به روی آمریکا باز است فقر و بیکاری ندارند.

  یکی دیگر از دانشجویان خواسته مردم را موجب از سر گرفتن مذاکرات هسته‌ای عنوان کرد و افزود: ما با انرژی باد نمی‌توانیم دارو تولید کنیم، جمعه گذشته مردم نشان دادند نظرشان نسبت به مذاکرات و توافقات هسته‌ای چیست و این تعداد کم نبودند، چرا باور نمی‌کنیم، هسته‌ای بهانه است چرا مشکلات اقتصادی کشور را با مذاکرات گره می‌زنیم، مشکل آمریکا با ما هویت ما است، باید استکبارستیز باشیم، چراکه ما در کشور اسلامی زندگی می‌کنیم.

  زیباکلام در پاسخ به این دانشجو گفت: دنیا پر از کشورهایی است که با آمریکا رابطه دارند؛ مسئله این است که چرا باید بیخود و بی‌جهت هزینه بپردازیم.

  مطالب مشابه

  636 بازدید نظر: »

  ارسال نظر

  آموزش دانلود از سایت

  http://www.tarfandestan.com/forum/up.php?file=1476729250478799_untitled-1.jpg

  فروشگاه سایت

  دسته بندی

  امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
  مشاهده آمار وبسایت